Rolnictwo

Porady i wskazówki na temat rolnictwa

Hale rolnicze

  • Marzec
  • 10
Hale rolnicze

Hale rolnicze

W Unii Europejskiej ogromny nacisk kładzie się obecnie na to, aby gospodarstwa rolne były coraz większe i bardziej samowystarczalne. Dlatego też ogromna ilość dotacji skupia się na tym, aby pomagać rolnikom w zakupie sprzętów oraz maszyn rolnych. Mogą oni korzystać z programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych, który pozwala na zakup nowoczesnych ciągników, kombajnów, przyczep, ładowaczy czołowych, czy siewników. Wiele osób za otrzymane pieniądze buduje również hale rolnicze lub budynki gospodarcze i inwentarskie. Pozwala to na osiąganie jeszcze lepszych wyników i poprawianie stanu swojej gospodarki.

Niewielkie hale rolnicze

Większość większych gospodarstw dąży do tego, aby posiadać hale rolnicze, w których może przede wszystkim przechowywać w odpowiednich warunkach swoje plony. Takie nieduże hale można spotkać nawet w rodzinnych gospodarstwach, którym powodzi się nieco lepiej. Maja one zapewnić miejsce konkretnej ilości plonów lub ewentualnie służyć też do przechowywania sprzętów, które przecież narażone są na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Budowa hali pociąga za sobą określoną ilość środków finansowych i dlatego warto szukać dotacji, które pomagają w zorganizowaniu takich pieniędzy i szybszym wykonaniu planu. Niekiedy zwrot z funduszy europejskich może wynieść nawet osiemdziesiąt procent.

Hale rolnicze dla profesjonalistów

Większe grupy producentów rolnych, które zajmują się określonymi kierunkami, jak na przykład przetwórstwo owoców i warzyw, muszą posiadać odpowiednie do swoich potrzeb hale rolnicze. Jeżeli plony mają zostać przetworzone i trafić na szeroki rynek odbiorców, konieczne jest zachowanie odpowiedniej temperatury, a także wilgotności powietrza. Ważne są również warunki sanitarne. Często w takich gospodarstwach i halach pojawiają się kontrole z różnych instytucji, które sprawdzają, czy faktycznie w halach zachowane są wszelkie wymogi. Jeżeli łamane są jakieś przepisy, na grupy producentów rolnych nakładane są dość duże kary. Lepiej więc zapoznać się ze szczegółowymi polskimi i unijnymi przepisami i wszystkich ich przestrzegać.

Warto stawiać hale rolnicze

Każde gospodarstwo rolne, które myśli o dobrym prosperowaniu i radzeniu sobie na rynku, powinno zdecydować się na postawienie takiej hali rolniczej, oczywiście dostosowanej do swoich potrzeb. Hale rolnicze bywają naprawdę różne, większe i mniejsze, wyposażone w nowoczesne technologiczne rozwiązania i takie, które są ich pozbawione. Koniecznie należy rozważyć najpierw swoje potrzeby i można wówczas zdecydować się na konkretne rozwiązanie dla swojego gospodarstwa.