Rolnictwo

Porady i wskazówki na temat rolnictwa

Opony rolnicze

  • Marzec
  • 10
Opony rolnicze

Opony rolnicze

Obecnie zaczynają w Polsce dominować coraz większe gospodarstwa rolne. Wynika to przede wszystkim z polityki europejskiej. Polityka ta bardzo zachęca do łączenia się w większe gospodarstwa i przekazywania małych, nierentownych już gospodarstw przez rodziców swoim dzieciom. Swego czasu, starsi rolnicy mieli możliwość przejścia na tak zwaną rentę strukturalną w zamian za przekazanie swoich gruntów na przykład dzieciom, które skorzystały z programu premie dla młodych rolników i za otrzymane pieniądze miały możliwość poszerzenia swojego parku maszynowego. Większość osób decydowała się wówczas na zakup ciągników oraz kombajnów, ale w grę wchodziły też mniejsze sprzęty, jak ładowacze czołowe, siewniki, czy kultywatory.

Potrzebne opony rolnicze

Takie sprzęty wymagają oczywiście odpowiedniej konserwacji oraz zakupu oryginalnych części. Unia Europejska dotuje jedynie zakup sprzętów rolniczych, które są całkowicie nowe, zakupione na gwarancji. Należy kupować również dobrej jakości opony rolnicze do nich oraz oleje i inne dodatki, ponieważ wszystko to poddawane jest kontrolom na miejscu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która przydziela środki na terenie Polski. Jest to jedyna agencja płatnicza w naszym kraju, która posiada akredytację unijną i ma takie możliwości. W przypadku złamania zasad dofinansowania, zachodzi często konieczność zwrotu części środków przez rolnika.

Polskie opony rolnicze

Niestety, wielu młodych rolników kupując sprzęty za unijne środki decyduje się na zakup maszyn renomowanych zagranicznych producentów i rezygnuje z naszej rodzimej produkcji. Wynika to przede wszystkim z mody i przekonania, że potrzebny jest taki, a nie inny ciągnik. Często w ten sposób wydaje się zbyt wiele pieniędzy. W Polsce można kupić nasze odpowiedniki tych sprzętów za rozsądną cenę. Również polskie opony rolnicze doskonale spełniają swoje funkcje. Jednak wielu beneficjentów decyduje się na zakup tych zagranicznych, ponieważ lepiej są one dopasowane do ich sprzętów. Często producenci oferują również opony rolnicze dedykowane do konkretnych sprzętów i wówczas rolnik nie ma już wyboru i musi zdecydować się na ofertę producenta. Ta bywa często mało korzystna. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu warto więc skorzystać z pomocy ośrodka doradztwa rolniczego, ponieważ można tam dowiedzieć się, na jakie maszyny najlepiej jest postawić.

Najtańsze opony rolnicze

Każdy, komu zależy na pieniądzach, poszukuje oczywiście oszczędności. Dlatego wielu rolników decyduje się na opony rolnicze używane, na przykład zakupione przez Internet. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli oponę można wcześniej obejrzeć i zapoznać się z jej stanem. Lepiej nie kupować jednak opon na oślep, ponieważ jest to ogromny wydatek, a sprzedawcy bywają naprawdę różni.